TJ a SK mohou žádat o finance ve výši půl miliardy korun

14.09.2018 09:22
MŠMT logo bez textu
Praha, 13. září 2018 -  MŠMT vyhlásilo investiční výzvu s minimální alokací 500 milionů korun na rekonstrukci a obnovu sportovních zařízení TJ/SK.  Žádosti je možné podávat do 15. 10. 2018 a jejich jednotlivá výše se může pohybovat od 4 do 30 milionů korun při minimálně 30% spoluúčasti.

Podpora investic patří mezi vládní priority. Z tohoto důvodu došlo pro rok 2019 ke ztrojnásobení rozpočtu MŠMT na rekonstrukce a výstavbu sportovních zařízení, a to na 1,55 miliard korun. Dalších 0,45 miliard korun je určeno pro potřeby sportovní reprezentace.

Z první výzvy lze financovat menší stavby, především rekonstrukce sportovních zařízení ve vlastnictví sportovních klubů a tělovýchovných jednot a vyžaduje také nejmenší míru spoluúčasti ze strany žadatelů. Výzva zároveň umožňuje žadatelům spolufinancovat své záměry ze strany obecních samospráv. Z tohoto důvodu a s ohledem na podzimní komunální volby je možné dodat potvrzení o souhlasu obecního zastupitelstva s poskytnutím finančních prostředků až do 31. 12. 2018.

Přečtěte si také: MŠMT zveřejnilo výzvu k investičnímu programu na období 2019/2020. Více ZDE.

„Máme zkušenost z poslední výzvy, že naše dotace iniciuje přibližně stejné prostředky ze strany žadatele a avizovaná částka odpovídá podpoře zhruba 80 staveb. Lze tak očekávat rekonstrukce v tělovýchovných jednotách s přispěním MŠMT v hodnotě 1 mld. Kč. Měníme i plošné zacílení do všech krajů a každý kraj by měl mít podpořené minimálně dva projekty,“ uvedl ministr Robert Plaga.

„Věříme, že změna tří parametrů, a to maximální výše dotace z 20 na 30 mil. Kč, snížení spoluúčasti pro spolky na obvyklých 30%, umožní rekonstrukce krytých sportovních zařízení, kdy v minulosti se ukazovala výše dotace jako nedostatečná a prodloužení dobu dokončení stavby do 30. 6. 2020 podpoří jiný typ staveb,“ doplnil náměstek Karel Kovář.

Další výzva bude určena obcím a MŠMT chce podpořit zejména novou výstavbu městských hal a stadionů. Výzva bude vyhlášena v polovině října 2018, a to právě s ohledem na již zmiňované volby do obecních zastupitelstev.

Poslední plánovaná výzva se zaměří na podporu sportovních staveb splňujících mezinárodní technické parametry a bude určena pro krajská města. Tuto výzvu připravuje MŠMT na konec roku 2018.

Zdroj: MŠMT