120 let národní házené v Mostě

07.04.2025 18:07

V roce 1905 vznikla v Čechách nová míčová hra – házená. Jejímu širšímu rozšíření zpočátku zabránila 1. světová válka. Po ní se začala hrát nejen v Čechách a na Moravě, ale i na Slovensku a Ukrajině, v Jugoslávii, Polsku, Rakousku, Francii, Rusku. V 30. letech minulého století se uskutečnila dvě mistrovství světa žen. Družstvo ČSR jednou vyhrálo, jednou bylo druhé.

Historické foto poskytl místní klub národní házenéHistorické foto poskytl místní klub národní házené

Na Mostecko se házená dostala brzy. Již v roce 1920 byla sehrána první utkání. A začaly vznikat první oddíly. V roce 1923 to byl DTJ Rudolice a v roce 1925 DTJ Most. Oba oddíly se úspěšně zúčastňovaly soutěží v rámci dělnických tělovýchovných jednot. Bohužel okupace pohraničí a následná světová válka jejich činnost přerušily.

Ale hned v roce 1945 byla činnost obou oddílů obnovena. Po 2. světové válce se k nám postupně dostávala německá verze házené. Té, ve které v současné době úspěšně reprezentují Most hráčky Černých andělů. Pro rozlišení obou sportů se používaly názvy mezinárodní házená a česká házená.
Koncem 60. let byla snaha rozšířit českou házenou opět na Slovensko, název byl proto změněn na národní házená. Záměr se ale nezdařil, takže se náš původní sport hraje pouze v Čechách a na Moravě.

V DTJ Most, později jako Sokol, Uhlomost, se hrála česká házená do roku 1952. Pak oddíl přešel na mezinárodní verzi a v roce 1953 se spojil s oddílem házené Baník Most. Delší dobu se hrála česká házená v DTJ Rudolice. Oddíl několikrát změnil název na Dynamo,Sokol, Včela. V roce 1953 se jako Slavoj přemístil do Mostu a v roce 1956 se sloučil s oddílem české házené Baník. Oddíl české házené Baník Most vznikl v roce 1953. Zásluhu na jeho vzniku, a později na jeho záchraně, má především Miloslav Aschenbrener. Tréninky a utkání jednotlivých družstev probíhaly na ploše bývalého zimního stadionu, dnes Areálu netradičních sportů.

V roce 1966 si oddíl svépomocí vybudoval hřiště s objektem šaten a sociálního zařízení u bývalé 6. základní škole. Tam působil až do roku 1975. Po odmítnutí sloučení s oddílem házené byl oddíl národní házené výborem TJ Baník administrativně zrušen. Převážná většina hráčů a funkcionářů přešla do Baníku Souš. Nárůstem družstev, především mládeže, v oddílech kopané a národní házené vznikaly problémy při koordinaci sportování. Snahou oddílu národní házené byl návrat na hřiště, které si kdysi vybudoval, a ze kterého byl v roce 1975 odejit. Podařilo se to v roce 2003, když oddíl získal hřiště zpět a zrekonstruoval na sportovní areál, který byl v té době nejhezčím v ČR určeným především pro národní házenou. A vrátil se i název Baník Most. V Mostě, kromě již zmíněných oddílů, působily i další. Lokomotiva v letech 1966 – 1971, vojenský celek Dukla v letech 1969 – 1977 a 1981 – 1991. Na počátku 70. let byly kroužky národní házené na většině mosteckých základních škol.

K 70. výročí vzniku oddílu byla vydána publikace Národní házená v Mostě 1953 – 2023. Info o možnosti jejího získání jsou na www.banikmostnh.cz.

Stručné dějiny národní házené na Mostecku pro Mostecké listy sepsal Josef Stýblo

Zdroj: Mostecké listy


Tvorba webových stránek zdarma Webnode